Fifteenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Deo, Shri V. Kishore Chandra
Constituency   : Araku -ST (Andhra Pradesh)
Party Name     : Indian National Congress (INC)
Email Address : vk[DOT]deo[AT]sansad[DOT]nic[DOT]in

 
Father's Name Late Raja V.D. P.V. Deo
Mother's Name Rajmata V. Sobhalata Debi
Date of Birth 15 Feb 1947
Place of Birth Kurupam, Distt. Vizianagaram (Andhra Pradesh)
Marital Status Married
Date of Marriage 30 Jan 1971
Spouse's Name Smt. V. Preeti Deo
No. of Sons 1
No.of Daughters 1
Educational
Qualifications
B.A. (Economics), M.A. (Political Science)
Educated at Chennai Christian College, Tambaram, Chennai, Tamil Nadu
Profession Agriculturist
Permanent Address
The `Fort` Kurupam, .
Distt. Vizianagaram - 535 724, Andhra Pradesh
Tel. (08963) 225135, 9868180212 (M)
Fax. (08963)225135
Present Address
4, Janpath,
New Delhi - 110 001
Tels. (011) 23388482, 23381499 (O) 23016697 (R) 9868180212 (M)
Fax. (011) 23070577 (O), Telefax. (011) 23016330 (R)
Parliament Address:
Room No. 112-A, Parliament House,
New Delhi - 110001
Tel. (011) 23013677
Positions Held
1977 Elected to 6th Lok Sabha
1977-78 Deputy Chief Whip, Congress Parliamentary Party
Member, Joint Select Committee on Railways (Amendment) Bill
Executive Member, Andhra Pradesh Congress Committee
President, Srikakulam District Congress Committee
Member, National Council of Youth Congress
General-Secretary, Congress Parliamentary Party
Member, Joint Select Committee on Vishwa Bharati (Amendment) Bill
1979 General Secretary, All India Congress Committee
1979-80 Union Minister of State, Ministry of Steel, Mines and Coal
Member, All India Congress Committee
Executive Member, Andhra Pradesh Congress Committee
1980 Re-elected to 7th Lok Sabha (2nd term)
Member, Joint Select Committee on Railways (Amendment) Bill
Member, Joint Select Committee on Criminal Law (Amendment) Bill
Member, Committee on Government Assurances
1980-89 Chief Whip, Congress (S) Parliamentary Party
1981-82 Member, Committee of Privileges
1982-84 Member, Estimates Committee
1983-93 General-Secretary, A.I.C.C. (S)
1984 Re-elected to 8th Lok Sabha (3rd term)
1986 Member, Joint Committee on the Railways Bill, 1986
1994-96 Member, Committee on Communications, Information and Broadcasting
1994-2000 Member, Rajya Sabha
1995 Chairman, Select Committee, Rajya Sabha
1995 Chairman, Select Committee on Trade Marks Bill, Rajya Sabha
Member, Consultative Committee, Ministry of Food Processing Industries, Railways, Surface Transport, Planning and Civil Aviation
1995-2000 Member, Rules Committee, Rajya Sabha
1996-98 Member, Committee on Human Resource Development and Committee on Health and Family Welfare
1996-2000 Member, Hindi Salahkar Samiti, Department of Heavy Industry and Public Enterprises, Ministry of Industry
1997-2000 Member, Central Advisory Committee on Territorial Army, Ministry of Defence
Member, Joint Committee of Parliament on the Salary,
Allowances and Pensions of Members
1997-98 Member, Committee on Public Undertakings
Member, Committee on Defence
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (4th term)
Member, Committee on Estimates
Member, Business Advisory Committee
Secretary, Congress Parliamentary Party
Member, Committee on Rural Development
Member, Committee on Science & Technology, Forests & Environment
2005-2006 Chairman, Joint Parliamentary Committee (JPC) on Scheduled Tribes and Other Traditional Forest Dwellers (Recognition of Forest Rights) Bill
Feb. 2006 to Mar. 2006 Chairman, Committee to Inquire into Allegations of Improper Conduct on the part of some Members of Parliament on the matter of Implementation of MPLAD Scheme
25 Aug. 2006-2009 Chairman, Committee of Privileges
2007-2008 Member, Joint Parliamentary Committee to examine the Constitutional and Legal Position relating to Office of Profit
General-Secretary, A.I.C.C. In-Charge of Bihar State Congress
May 2007 -May 2009 Chairman, Committee to Inquire into Misconduct of Members of Parliament (Lok Sabha)
2007 onwards Member, Congress Working Committee (CWC)
5 Aug. 2007 Member, Committee on Rural Development
Jul. 2008-Dec. 2008 Chairman, Committee to Inquire into the complaint made by some members regarding alleged offer of money to them in connection with voting on the Motion of Confidence
President, India and Bulgaria Parliamentary Friendship Group
Vice-President, India and Peru Parliamentary Friendship Group
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (5th term)
6 Aug. 2009 Chairman, Committee on Public Undertakings
Member, Governing Council, Indian Institute of Management, Lucknow
31 Aug. 2009 Member, Committee on Transport, Tourism and Culture
1 May 2010 Chairman, Committee on Public Undertakings
Member, General Purpose Committee
Member, Business Advisory Committee
Member, Consultative Committee, Ministry of Defence
July 2011 Union Cabinet Minister, Tribal Affairs and Panchayati Raj


Books Published
Changing India`s Political Mould
 
 
 
Special Interests
Electoral and federal reforms, environment, development of agro-industries and non-conventional sources of energy
 
Favourite Pastime and Recreation
Walking, cooking, astrology and music
 
Sports and Clubs
Swimming, rifle-shooting, billiards, chess, tennis and cricket; Member, (i) Delhi Gymkhana Club, Delhi, (ii) Constitution Club, New Delhi, (iii) Talcher Rifle Association, Talcher, Orissa (Life Member), (iv) India International Centre, Delhi (v) India Habitat Centre, Delhi
 
Countries Visited
Widely travelled, represented India at U.N.O., Member, Commonwealth observer delegation for General Election in Kenya, December 1992-January 1993
 
Other Information
Chairman, Parliamentary Network on the World Bank-India Group; Member (i) D.R.U.C.C., Waltair Zone, South-Eastern Railway, 1997(ii) All India Council of Sports, 1980-1982; (iii) Commonwealth Observer Delegation for General Election in Kenya, December 1992- January 1993; (iv) Congress Election Manifesto Committee, 2007; (v) Represented India at the United Nations General Assembly, 1990; Participated in the General Assembly of the Inter-Parliamentary Union at Geneva (Switzerland), 2004; Represented India at the 6th Workshop of Parliamentary Scholars and Parliamentarians at Wroxton College, Oxfordshire, U.K. conducted by the Inter-Parliamentary Union, 2004; Attended 111th Assembly of IPU to Geneva, September 2004-October 2004; Attended 115th Assembly in Geneva, October,2006; Represented India at the UNESCO Conference in Paris, 2007; In-charge of the Congress Working Committee (Programme Coordination), since 2007; Congress Party Observer in Assam for Lok Sabha Election, 1998; Convenor, High Powered Expert Committee on Electoral Reforms, 1990; Member, (i) Indian Board of Wild Life 1995-2000, (ii) Dinesh Goswami Committee on Electoral Reforms 1989-90, (iii) Court of Jawaharlal Nehru University, 1986-88, (iv) Court of University of Hyderbad and 1998-99, (v) All India All Party Chief Whips Conference 1985-89, (vi) All India Committee on National Literacy Mission, 1991-93, (vii) Coconut Development Board since 1998-2000, (viii) National River Conservation Authority since 1996, (ix) State Telecom Advisory Committee, (x) Zonal Railway Advisory Committee for S.E. and S.C. Railways, (xi) Congress Party Pradesh Returning Officer for Kerala State, 1996-97, (xii) Congress Party Pradesh Returning Officer for election to the office of A.I.C.C. President, Haryana, 1997;


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat