Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1984 Elected to 8th Lok Sabha
1985-89 Deputy Speaker, Lok Sabha
Chairman, Committee on Private Members` Bills and Resolutions
Chairman, Library Committee
1989 Re-elected to 9th Lok Sabha (2nd term)
Member, Panel of Chairmen
1990-91 Member, General Purposes Committee
Member, Committee on Estimates
Member, Consultative Committee, Departments of Atomic Energy, Space, Electronics, Ocean Development and Ministry of Science and Technology
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (3rd term)
Mar. 1998- Apr. 1999 Union Cabinet Minister, Law, Justice and Company Affairs, and Ministry of Surface Transport (Additional charge)
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (4th term)
Leader, All India Dravida Munnetra Kazhagam Parliamentary Party
Jun. 2009 Member, Panel of Chairmen
6 Aug. 2009 to 30 Apr. 2014 Member, Committee on Public Accounts
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Finance
23 Sep. 2009 Member, Committee on Government Assurances
Special Invitee, Business Advisory Committee
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (5th term)
13 Aug. 2014 onwards Deputy Speaker, Lok Sabha
1 Sep. 2014 onwards Special Invitee, Business Advisory Committee
15 Sep. 2014 onwards Chairperson, Committee on Private Members` Bills and Resolutions
Chairperson, Budget Committee, Lok Sabha
Chairperson, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme (MPLADS)
8 Oct. 2014 onwards Member, Joint Parliamentary Committee on Maintenance of Heritage Character and Development of Parliament House Complex
29 Jan. 2015 onwards Member, General Purposes Committee




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat