Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Patil, Shri Shriniwas Dadasaheb
Constituency   : Satara (Maharashtra)
Party Name     : Nationalist Congress Party(NCP)
Email Address : shriniwaspatil[AT]gmail[DOT]com
shriniwas[DOT]patil[AT]sansad[DOT]nic[DOT]in

 
Father's Name Shri Dadasaheb Patil
Mother's Name Smt. Anusaya Patil
Date of Birth 11 Apr 1941
Place of Birth Marul-Haveli, Distt. Satara (Maharashtra)
Marital Status Married
Date of Marriage 13 May 1968
Spouse's Name Smt. Rajanidevi Devi Patil
No. of Sons 1
Educational
Qualifications
M.A. (Economics), LLB
Educated at S.P.College and Pune University, Pune and Government Law College, Mumbai (Maharashtra)
Profession Social Worker
Agriculturist,Civil Servant,Educationist
Permanent Address
Anuda Chambers, 203, Shaniwar Peth,
P.O. Karad,
Distt. Satara - 415 110 (Maharashtra)
Tels : (02164) 225400(R), 225700(O)
09474004486 (M)
Fax : (02164) 225800
Present Address
New Maharashtra Sadan,
K. G. Marg,
New Delhi-110001
09474986786 (M)
Positions Held
1999 Elected to 13th Lok Sabha
1999-2004 Member, Panel of Chairmen
Member, Committee on Home Affairs
Member, Committee on Petitions
Member, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme
Member, General Purposes Committee
Member, Joint Committee on Patents (Second Amendment) Bill, 1999
Member, House Committee
Member, Committee on Human Resource Development
Member, Rules Committee
Member, Committee on Science & Techonolgy, Enviornment & Forests
2000-2004 Member, Consultative Committee, Ministry of Information Technology
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 2nd term)
Member, Committee on Finance
Member, House Committee
Member, Committee on Public Undertakings
Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law & Justice
Member, Consultative Committee, Ministry of Human Resource Development
2005 Member, Hindi Salahakar Samiti, Ministry of Railways
25 Aug. 2006 Member, Committee of Privileges
5 Aug. 2007 Member, Standing Committee on Defence
2013 - 2018 Governor, Sikkim
October 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha in a bye-election (3rd term)
5 March 2020 -12 Sept. 2020 Member, Standing Committee on Chemical & Fertilizers
13 Sept. 2020 onwards Member, Committee on Agriculture


 
 
Social And Cultural Activities
President, (i) Organising Committee of 74th Akhil Bharatiya Marathi Sahitya Sammelan held at Karad in January 2003; (ii) Organising Committee of 84th Akhil Bharatiya Marathi Natya Sammelan held at Karad, January 2004; and (iii) Balkumar Sahitya Sammelan 2005, held at Karad, January 2005
 
Special Interests
Solving problems related to sugar industry, watershed management in the constituency, forest and wildlife conservation, town planning, guiding farmers regarding changing scenario in agriculture sector and students aspiring to join administrative services
 
Favourite Pastime and Recreation
Marathi Literature and Folk Art
 
Sports and Clubs
Special interest in Kabbadi, Wrestling, Kho-kho, Volleyball; Member, Pune Club, Pune; established Shivchhatrapati Kreeda Nagri at Balewadi in Pune; Served as Co-Chairman of Accommodation and Food Committee during the Third National Games held in 1994 ; constructed Olympic size swimming pool at Nagpur, World class skating ring at Nagpur; being ex-Director of Sports (Maharashtra) associated with various sports organisations
 
Countries Visited
Chile, Mauritius, Singapore, U.K. and U.S.A.
 
Other Information
Retired IAS Officer of 1979 Batch; worked as Deputy Secretary, 1979-85; Collector Beed, 1987-88; Collector, Pune District, 1988-92; Commissioner, Pimpri Chinchwad Muncipal Corporation, 1992-95 ;Chairman, (i) Nagpur Improvement Trust, 1996-99, and (ii) Pimpri, Chinchwad New Township Development Authority; Director of Sugar, Maharashtra; Dy. C.E.O., Maharashtra Industrial Development Corporation


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat