Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Premachandran, Shri N.K.
Constituency   : Kollam (Kerala)
Party Name     : Revolutionary Socialist Party(RSP)
Email Address : nk[DOT]premachandran[AT]sansad[DOT]nic[DOT]in
nkprem07[AT]gmail[DOT]com

 
Father's Name Shri N. Krishna Pillai
Mother's Name Smt. Maheswary Amma
Date of Birth 25 May 1960
Place of Birth Navaikulam, Distt. Thiruvananthapuram (Kerala)
Marital Status Married
Date of Marriage 10 Feb 1991
Spouse's Name Smt. S. Geetha Premachandran
No. of Sons 1
Educational
Qualifications
B.Sc., LL.B.
Educated at Fatima Mata National College, Kollam and Government Law College, Thiruvananthapuram
Profession Advocate
Permanent Address
Maheswary Cantonment,
P.O. Kollam-691001, Kerala
Tel : (0474) 2769922
09013869217, 09400117700 (M)
Present Address
40, Canning Lane,
New Delhi-110 001
Telefax : (011) 23380261
09400117700, 09013869217 (M)
Positions Held
1996 Elected to 11th Lok Sabha
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (2nd term)
2000 - 2006 Member, Rajya Sabha
2006 - 2011 Member, Kerala Legislative Assembly
2006 - 2011 Cabinet Minister, Water Resources, Govt. of Kerala
May 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
1 Sep. 2014 - 25 May 2019 Member, Standing Committee on Human Resource Development
15 Sep. 2014 - 25 May 2019 Member, Joint Committee on Food Management in Parliament House Complex
Member, Consultative Committee, Ministry of Labour and Employment
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (4th term)
3 July 2019 onwards Member, Panel of Chairpersons, Lok Sabha
13 Sept. 2019 onwards Member, Standing Committee on Chemicals & Fertilisers
21 Nov. 2019 onwards Member, General Purposes Committee, Lok Sabha
13 Sept. 2020 onwards Member, Standing Committee on External Affairs
Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs


Books Published
"Oh Iraq" (Malayalam Book)
 
Literary, Artistic & Scientific Accomplishments
Published many articles in Newspapers and Periodicals
 
Social And Cultural Activities
Actively involved in socio-political work including library activities.
 
Special Interests
Traveling and reading
 
Favourite Pastime and Recreation
Spending time with family on travel
 
Sports and Clubs
Volleyball player in F.M.N. College team
Interested in other games like football and cricket
 
Countries Visited
Parliamentary delegation : Australia, Cuba, Iraq, Pakistan, Philippines, Trinidad and Tobago, U.K. U.S.A. Russia, Switzerland, Latvia, Finland, Bangladesh and Sri Lanka
Other Occassions : Bahrain, Canada, Hong Kong (Special Administrative Region of the People`s Republic of China), Kuwait, Malaysia, Maldives, Russia, Singapore, Sri Lanka, Sultanate of Oman, Thailand, Vietnam, U.A.E, Sweden, Denmark, Norway and Syria
Member of Indian delegation to UN General Assembly 2018.
 
Other Information
Elected to Gram Panchayat, 1988
Elected to District Council, 1991
Elected to Zilla Panchayat, 1995
During the tenure of Cabinet Minister for Water Resources was awarded “Best Minister” by Asianet Channel. Reforms in water sector and handling interstate water disputes like Mullaperiyar issue was widely appreciated.
LL.B. from Kerala University with First Rank (Gold Medalist) (1985)
Started political career from student movement
Central Secretariat Members of RSP and office bearer of several trade unions e.g. IRE, KMML, FACT, HMT, NTC Mill and TTP etc
Best Performing Parliamentarian Award 2015-Kak Sowal Foundation
Best Parliamentarian of the Year Award 2016- LokMat Media Group
Best Parliamentarian Sansad Ratna Award 2017- Prime Point Foundation Chennai
Best Parliamentarian Award 2018- Fame India and Asia Post
CH Mohammed Koya Sahib First `Rashtra Seva Award 2018`
Best Debator Sansad Ratna Award 2019- Prime Point foundation and e-magazine presense
Best Parliamentarian Award (Most influence MP Award) Awarded by Fame India and Asia Post.


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat