Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Sharma, Dr. Arvind Kumar
Constituency   : Rohtak (Haryana)
Party Name     : Bharatiya Janata Party(BJP)
Email Address : sharma[DOT]arvind[AT]sansad[DOT]nic[DOT]in
drarvindksharma12[AT]gmail[DOT]com

 
Father's Name Shri Satguru D. Sharma
Mother's Name Smt. Bimla Devi
Date of Birth 25 Nov 1962
Place of Birth Vill. M.P. Majra, Distt. Jhajjar (Haryana)
Marital Status Married
Date of Marriage 09 Nov 1989
Spouse's Name Smt. Rita Sharma
No. of Sons 1
No.of Daughters 1
Educational
Qualifications
B.D.S., M.D.S.
Eduated at Gujarat University, Ahmedabad, M.D. University, Rohtak, Haryana
Profession Medical Practitioner
Social Worker, Agriculturist
Permanent Address
(i) 1380, Sector- 6, Urban Estate,
Karnal - 132 001, Haryana
Tels. (0184) 2269999, 2269988
09811720695 (M)
(ii) 69, SFS, Rajouri Apartments,
Rajouri Garden, New Delhi-110064
Tel.(011) 23712279
09811720695(M)
Positions Held
1996 Elected to 11th Lok Sabha
Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas
Member, Committee on External Affairs
Member, Committee on Railways
2004 Re-elcted to 14th Lok Sabha (2nd term)
Executive Committee Member, Congress Parliamentary Party
Dec. 2003 Nominated Central Observer of East Delhi Assembly Election (December 2003) by A.I.C.C.
Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas
5 Aug. 2004- May 2009 Member, Committee on Health & Family Welfare
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
31 Aug. 2009 Member, Committee on Health and Family Welfare
21 Apr. 2010 Member, Committee on Absence of Members from the sitting of the House
Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas
Co-Convener, Haryana State Parliamentary Committee
Member, India-France Parliamentary Friendship Group
Member, India-Japan Parliamentary Friendship Group
Member, Common Wealth Games City Service & Coordination Sub-Committee, 2010
Member, Forest & Environment Committee
Member, Parliamentary Network on the World Bank
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (4th term)
24 July 2019 onwards Member, Committee on Public Undertakings


 
 
Social And Cultural Activities
Worked for the welfare of gaushalas, orphanages and N.G.O.s involved in social welfare; promoted Indian culture, awareness for education and cleanliness
 
Special Interests
Serve the Nation, poor & down-trodden, Ex-servicemen, without any discrimination
 
Favourite Pastime and Recreation
Listening music, spending time with family, fond of travelling National and International tourist places
 
Sports and Clubs
Playing cricket; Member, Cricket Team of Parliamentarians, Football, Badminton, Kho-Kho, Kabaddi, Wrestling
Member, India International Centre, New Delhi
 
Countries Visited
China, European Countries, Gulf Countries, Japan, Thailand, UK and USA
 
Other Information
Member, Governing Body of Indian Council of Medical Research (I.C.M.R.); (ii) Committee on Central Committee of Tuberculosis Association of India; (iii) Indian Council of Nursing;


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat