Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2004 Elected to 14th Lok Sabha
Member, Standing Committee on Energy
3 March 2008 Resigned from Lok Sabha
June, 2008 Re-elected to 14th Lok Sabha in a bye-election
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Water Resources
Member, Consultative Committee, Ministry of Health and Family Welfare
13 May 2015 onwards Member, Joint Committee on the Right to Fair Compensation and Transparency in Land Acquisition, Rehabilitation and Resettlement (Second Amendment) Bill, 2015
11 May 2016 onwards Member, Joint Committee on the Enforcement of Security Interest and Recovery of Debts Laws and Miscellaneous Provision (Amendment) Bill, 2016
1 May 2017 onwards Member, Committee on Public Undertakings




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat