Seventeenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Singh, Shri Rajiv Ranjan (Lalan)
Constituency   : Munger (Bihar)
Party Name     : Janata Dal (United)(JD(U))
Email Address : lalanrrsingh[AT]yahoo[DOT]co[DOT]in
lalanrajiv1[AT]gmail[DOT]com
rrsingh[AT]sansad[DOT]nic[DOT]in

 
Father's Name Late Jwala Prasad Singh
Mother's Name Smt. Kaushalya Devi
Date of Birth 24 Jan 1955
Place of Birth Patna (Bihar)
Marital Status Married
Date of Marriage 14 Jun 1977
Spouse's Name Smt. Renu Devi
No.of Daughters 1
Educational
Qualifications
B.A. (Hons.), History
Educated at T.N.B. College, Bhagalpur University, Bihar
Profession Social Worker
Permanent Address
B-85, Budha Colony,
East Boring Canal Road,
Patna - 800 001, Bihar
Tels. (0612) 2523628, 09431821284
Present Address
AB-11, Pandara Road,
New Delhi-110003
09013997069 (M)
Positions Held
Member, Standing Committee on Petroleum and Chemicals
Member, Consultative Committee for the Ministry of Coal
Member, Committee on Subordinate Legislation
April 2000-04 Elected to Rajya Sabha
2004 Elected to 14th Lok Sabha
Member, Committee on Petroleum and Natural Gas
Member, Committee on Public Undertakings
5 Aug. 2007 - May 2009 Member, Committee on Petroleum & Natural Gas
1 May 2008 Member, Committee on Public Accounts
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
6 Aug. 2009 Member, Committee on Public Undertakings
31 Aug. 2009 Member, Committee on Coal and Steel
23 Sep. 2009 Member, Committee of Privileges
1 May 2010 Member, Committee on Public Undertakings
2014 - 2019 Member, Bihar Legislative Assembly
Minister, Government of Bihar
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (3rd term)
20 June 2019 onwards Member, Business Advisory Committee
24 July 2019 onwards Member, Committee on Public Accounts
13 Sept. 2019 onwards Member, Standing Committee on Energy
11 Dec. 2019 onwards Member, Joint Committee on the Personal Data Protection Bill, 2019
21 Nov. 2019 onwards Member, General Purposes Committee, Lok Sabha
13 Sept. 2020 onwards Member, Standing Committee on Energy
Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas


 
 
Social And Cultural Activities
Participated in student movement of 1974 led by Loknayak Jay Prakash Malayan. Fought against Corruption.
 
Special Interests
Study
 
 
 
Countries Visited
Widely travelled,Moscow (U.S.S.R) to represent the country in World Youth Festival in 1985; Mexico, U.S.A. and the Netherlands, France and Switzerland - as member of delegation of farmers in 2001; London (U.K.), as member of U.N. AIDS delegation; New York, as a member of Indian delegation to UN General Assembly in 2003; Barcelona (Spain) and Bangkok in World AIDS Conference
 
Other Information
General Secretary, College Students Union; actively participated in the movement led by Lok Nayak Jai Prakash Narain in 1974; brought many important public issues through Public Interest Litigation (PIL) including A.H.D. Scam, Bihar to the High Court and Supreme Court


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat