Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1967-91 Member, Kerala Legislative Assembly (five terms)
1981-83 Chairman, Municipal Council, Kannur, Kerala
1982-87 Cabinet Minister, Industry, Govt. of Kerala
1987-91 Chairman, Committee on Government Assurances, Kerala Legislative Assembly
1991 Elected to 10th Lok Sabha
1992-94 Member, Committee on Subordinate Legislation
1993 Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation and Tourism
Special Permanent Member, Consultative Committee, Ministry of External Affairs
1993-94 Chairman, Committee on Absence of Members from the Sittings of the House
1994-96 Member, Committee on Public Undertakings
Member, Standing Committee on Science and Technology, Environment and Forests
1995 onwards General Secretary, Indian Union Muslim League (IUML)
1996 Re-elected to 11th Lok Sabha (2nd term)
Chairman, Committee on Government Assurances
Member, Standing Committee on Railways
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (3rd term)
Chairman, Committee on Government Assurances
Member, Standing Committee on External Affairs
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (4th term)
Chairman, Joint Committee on Food Management in Parliament House Complex
Member, Committee on Government Assurances
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
Member, Standing Committee on External Affairs
Member, Committee on Provision of Computers to Members of Parliament
2003 Member, Joint Parliamentary Committee on Pesticide residues in and safety standards for soft drinks, fruit juice and other beverages
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (5th term)
22 May 2004 Union Minister of State, Ministry of External Affairs
14 Sep. 2008 National President, Indian Union Muslim League (I.U.M.L.)
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (6th term)
2009 - 18 Jan 2011 Union Minister of State, Railways
Leader, Muslim League Kerala State Committee Parliamentary Party, Lok Sabha
Mar. 2010 Member, Parliamentary Forum on Population and Public Health
19 Jan 2011 Union Minister of State, External Affairs
July 2011 - 28 Oct. 2012 Union Minister of State, Human Resource Development
Leader, Indian Union Muslim League Parliamentary Party, Lok Sabha
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (7th term)
1 Sep. 2014 - 1 Feb. 2017 Member, Committee on Government Assurances
Member, Standing Committee on Railways
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
1 Feb. 2017 Expired




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat