Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1989 Elected to 9th Lok Sabha
1990-91 Member, Consultative Committee, Ministry of Health and Family Welfare
Member, Railway Convention Committee
1991 Re-elected to 10th Lok Sabha (2nd term)
1991-96 Member, Committee on Human Resource Development
1996 Re-elected to 11th Lok Sabha (3rd term)
1996-97 Member, Committee on Human Resource Development
Member, Committee on Estimates
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (4th term)
1998-99 Member, Committee on Human Resource Development and
its Sub-Committee on Value Based Education
Member, Consultative Committee,Ministry of Health and Family Welfare
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (5th term)
1999-2004 Member, Committee on Human Resource Development
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (6th term)
5 Aug. 2004 and 5 Aug. 2006 - 5 Aug. 2008 Member, Committee on Health & Family Welfare
7 Aug. 2004 and 7 Aug. 2006 - 7 Aug. 2008 Member, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (7th term)
31 Aug. 2009 Member, Committee on Railways
Chief Whip, Communist Party of India (Marxist), Lok Sabha




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat