Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

Mar. 1998 onwards President, Indian National Congress
Chairperson, Congress (I) Parliamentary Party (CPP)
1999 Elected to 13th Lok Sabha
1999 - 2004 Leader of Opposition, Lok Sabha
1999-2000 Member, General Purposes Committee
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (2nd term)
Chairperson, United Progressive Alliance
2004 - 2009 and 2009 - 2014 Chairperson, National Advisory Council
23 Mar. 2006 Resigned from 14th Lok Sabha
15 May 2006 Re-elected in a bye-election
16 May 2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
29 Mar. 2010 Appointed Chairperson of the (re-constituted), National Advisory Council
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (4th term)
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (5th term)




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat