Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1999 Member, Maharashtra State Social Welfare Advirosy Committee, Mumbai
1999-2000 Member, Standing Committee on Commerce
1999 Elected to 13th Lok Sabha
2000-2001 Member, Committee on Empowerment of Women
2002 Member, Standing Committee on Human Resource Development
2000-2004 Member, Consultative Committee, Ministry of Human Resource Development
Member, Standing Committee on Information Technology
2003-2004 Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 2nd term)
Member, Standing Committee on Health & Family Welfare
5 Aug. 2007 - May 2009 Member, Standing Committee on Health & Family Welfare
5 Aug 2006 Member, Standing Committee on Agriculture
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Transport, Tourism and Culture
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (4th term)
1 Sep. 2014 - 25 May 2019 Member, Committee on Empowerment of Women.
Member, Standing Committee on Human Resource Development
Member, Consultative Committee, Ministry of Health and Family Welfare
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (5th term)
13 Sept. 2019 onwards Member, Standing Committee on Health and Family Welfare
09 Oct. 2019 onwards Member, Committee on Empowerment of Women
Member, Consultative Committee, Ministry of Women and Child Development




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat