Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Maharia, Shri Subhash
Constituency   : Sikar (Rajasthan)
Party Name     : Bharatiya Janata Party (BJP)

 
Father's Name Shri Brijmohan Maharia
Mother's Name Smt. Shanti Devi
Date of Birth 29 Sep 1957
Place of Birth Vill. Kudan, Distt. Sikar (Rajasthan)
Marital Status Married
Date of Marriage 12 Dec 1980
Spouse's Name Smt. Sushma Maharia
No. of Sons 1
No.of Daughters 1
Educational
Qualifications
B.A.
Educated at S.K. College, Sikar (Rajasthan)
Profession Agriculturist
Social Worker, Industrialist
Permanent Address
Fatehpur Road,
Sikar - 332 001 (Rajasthan)
(01572)252580,258580,
Fax: (01572) 251581
Present Address
AB-4, Pandara Road,
New Delhi - 110 011
Tels. (011) 23073398, 23073399 , 9868180575(M)
Positions Held
1998 Elected to 12th Lok Sabha
1998-99 Member, Committee on Urban and Rural Development and its Sub-Committee on Ministry of Rural Areas and Employment
Member, Joint Committee on the Functioning of Wakf Boards
Member, Consultative Committee, Ministry of Tourism
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (2nd term)
13 Oct. 1999 - 29 Jan. 2003 Union Minister of State, Rural Development
29 Jan. 2003- May 2004 Union Minister of State, Ministry of Consumer Affairs, Food and Public Distribution
2004 Re-elected to 14 Lok Sabha (3rd term)
Member, Committee on Rural Development.
Member, Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament
5 Aug. 2007 onwards Member, Committee on Chemicals & Fertilizers


 
 
Social And Cultural Activities
President, Zila Sahakari Sangh; Secretary, Zila Udyog Sangh
 
Special Interests
Sports and public service
 
Favourite Pastime and Recreation
Reading
 
Sports and Clubs
Table tennis; President, Zila Olympic Sangh, Sikar; Vice-President, Rajasthan Olympic Association; represented Rajasthan in National Athletics; won, (i) Silver Medal in 800 metre race; and (ii) Gold Medal in Rural National Games; Best Athlete in school games, 1975-76; First position holder in 400 and 800 metre race in University of Rajasthan, 1977, 1978 and 1979; represented Rajasthan at Inter University-Athletic Meets, 1977, 1978 and 1979
 
Countries Visited
Singapore, Thailand and Malaysia—as representative of Eicher Tractors Ltd., August 1986
 
Other Information
President, (i) Bharatiya Janata Party (B.J.P.) Kisan Morcha, Rajasthan, since 1998; and (ii) District Sahakari Sangh, Sikar; Secretary, Industries Association, Rajasthan; Member, B.J.P. Election Committee, Rajasthan, since 1998


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat