Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1957 onwards Member, Dravida Munnetra Kazhagam (D.M.K.)
1982-93 Secretary, D.M.K., Madras District Unit
1986-92 Member, Rajya Sabha
Member, Public Accounts Committee
Member, Committee on Rules (Rajya Sabha)
1996 Elected to 11th Lok Sabha
1996-98 Union Minister of State, Petroleum and Natural Gas
Whip, DMK Party in Parliament
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (2nd term)
1998-99 Member, Parliamentary Committee on Railways
Member, Parliamentary Consultative Committee, Ministry of Home Affairs
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (3rd term)
23 Oct. 2002-1 Dec. 2003 President, Conference of Parties (COP), United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC)
13 Oct.1999- 21 Dec. 2003 Union Cabinet Minister, Environment & Forests
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (4th term)
22 May 2004 - 22 May 2009 Union Cabinet Minister, Shipping, Road Transport & Highways
Leader of the DMK Party in Parliament
Member, various Cabinet Committees including Cabinet Committee on Political Affairs (CCPA), Cabinet committee on Economic Affairs (CCEA) etc. and Member, United Progressive Alliance (UPA) Coordination Committee
2007-2008 Chairperson, Transport Ministers of SAARC countries
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (5th term)
May 2009 onwards Leader, DMK Party in Parliament
29 Jun. 2009 Member, Business Advisory Committee
31 Aug. 2009 Chairman, Standing Committee on Railways
16 Sep. 2009 Member, Consultative Committee, Ministry of Finance
7 Oct. 2009 Member, Committee on Ethics
19 Oct. 2009 Member, General Purposes Committee
4 Nov. 2009 Member, Standing Committee on Social Justice and Empowerment
22 Jan. 2010 Member, Parliamentary Forum on Water Conservation and Management
9 June. 2013 Member, House Committee
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (6th term)
24 July 2019 onwards Member, Committee on Public Accounts
13 Sept. 2019 onwards Member, Standing Committee on Railways
09 Oct. 2019 onwards Member, Committee of Privileges
21 Nov. 2019 onwards Member, General Purposes Committee, Lok Sabha
Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat