Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1994 Elected to Rajya Sabha
Member, Committee on Home Affairs
Member, Committee on Rules
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
1999 Elected to 13th Lok Sabha
1999-2000 Member, Committee on Defence
Member, Committee on Environment
Member, Committee on Transport, Tourism and Culture
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (2nd term)
Member, Committee on Petitions
Member, Committee on Transport, Tourism and Culture
5 Aug. 2007 - May 2009 Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law & Justice
10 Nov. 2009 Re-elected to 15th Lok Sabha in bye- election (3rd term)
31 Aug. 2012 Member, Standing Committee on Information Technology
Member, MPLADS
5 Nov. 2012 Chairman, Standing Committee on Defence




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat