Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

Joint Secretary, Janata Party, Madhya Pradesh
Member, National Executive, Lok Dal
Secretary, Lok Dal, Madhya Pradesh
Member, National Executive, Janata Dal
Vice-President, Janata Dal, Madhya Pradesh
1977 Elected to 6th Lok Sabha
1989 Re-elected to 9th Lok Sabha (2nd term)
1990-91 Member, Standing Committee on Agriculture
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (3rd term)
1999-2000 Member, Standing Committee on Agriculture
1999-2004 Member, Standing Committee on Energy
2002 Member, Standing Committee on Human Resource Development
2003-2004 Member, Standing Committee on Labour
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 4th term)
Member, Standing Committee on Coal & Steel
5 Aug. 2007 Member, Standing Committee on Coal and Steel
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (5th term)
1 Sep. 2014 - 1 June 2016 Member, Standing Committee on Agriculture
Member, Consultative Committee, Ministry of Coal
15 Sep. 2014 - 1 June 2016 Member, Committee on Private Members Bills and Resolutions
1 June 2016 Expired




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat