Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1999 Elected to 13th Lok Sabha
1999 - 2000 Member, Standing Committee on Urban and Rural Development
Member, Hindi Salahkar Samiti
2000 - 2004 Member, Consultative Committee, Ministry of Mines and Minerals
2002 - 2004 Member, Standing Committee on Commerce
2003 - 2004 Member, Committee on Absence of Members from the Sitting of the House
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (2nd term)
Member, Standing Committee on Commerce
Member, Standing Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice
5 Aug. 2006 Member, Standing Committee on Home Affairs
5 Aug. 2007 Member, Standing Committee on Social Justice and Empowerment
Member, Parliamentary Forum on Water Conservation and Management
Member, Standing Committee on Home Affairs
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
14 Aug. 2014 - 25 May 2019 Member, Committee on Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
1 Sep. 2014 - 25 May 2019 Member, Standing Committee on Food, Consumer Affairs and Public Distribution
Member, Consultative Committee, Ministry of Coal
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (4th term)
21 July 2019 Expired




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat