Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1984 Elected to 8th Lok Sabha
1984-88 Member, Committee on Labour, Social Justice and Empowerment, Finance, Health, Railways, Commerce, Communications etc.
1989 Re-elected to 9th Lok Sabha (2nd term)
1991 Re-elected to 10th Lok Sabha (3rd term)
Jun. 1991 - Jan. 1993 Union Minister of State, Chemicals and Fertilisers (Independent Charge)
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (4th Term)
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (5th Term)
Member, Committee on Health and Family Welfare
5 Aug. 2007 Member, Committee on Health & Family Welfare
7 Aug. 2007 Member, Committee on MPLADS
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (6th term)
31 Aug. 2009 Member, Committee on Health and Family Welfare, Lok Sabha
6 Aug. 2009 Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes (2009-2010)
1 May 2010 Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat