Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Patil, Shri Basangouda
Constituency   : Bijapur (Karnataka)
Party Name     : Bharatiya Janata Party (BJP)
Email Address : brpatil[AT]sansad[DOT]nic[DOT]in

 
Father's Name Shri Ramangouda Patil
Mother's Name Smt. Kashibai Patil
Date of Birth 13 Dec 1963
Place of Birth Bijapur (Karnataka)
Marital Status Married
Date of Marriage 28 May 1992
Spouse's Name Smt. Shailaja Basangouda Patil
No. of Sons 2
Educational
Qualifications
Under Graduate
Educated at Karnataka University, Dharwad (Karnataka)
Profession Engineer
Technologist, Social Worker, Agriculturist
Permanent Address
At and P.O. Ainapur,
Taluk & Distt. Bijapur- 586 102 (Karnataka)
(08352)245055,253526
Fax: (08352) 253526
Present Address
No. 17, Balwant Rai Mehta Lane,
Kasturba Gandhi Marg,
New Delhi -110 011
Tels. (011) 23782153, 9868180633 (M)
Positions Held
1994-99 Member, Karnataka Legislative Assembly
1999 Elected to 13th Lok Sabha
1999-2002 Member, Committee on Industry
Member, Committee on Private Members’ Bills and Resolutions
2000-2002 Member, Consultative Committee, Ministry of Human Resource Development
1 July 2002 - 8 Sept. 2003 Union Minister of State, Ministry of Textiles
8 Sept. 2003- May 2004 Union Minister of State, Ministry of Railways  
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (2nd term)
Member, Committee on Labour
Member, House Committee
Member Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme
5 Aug. 2007 onwards Member, Standing Committee on Labour


 
 
 
Special Interests
Swimming, Reading and Writing
 
 
 
 
Other Information
President, (i) Shri Shiddheshwar Sanstha for ten years; Director, Shri Shiddheshwar Co-operative Bank (fourth term)


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat