Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1959 Sarpanch, Gram Panchayat, Sisauna
1964 Mukhiya, Gram Panchyat, Sisauna, Jokihat
1969-89, 1995-96 and 2002-2004 Member, Bihar Legislative Assembly (Eight Terms)
1977-80 Parliamentary Secretary, Government of Bihar
1985-1989 Vice President, Janata Party, Bihar
1989 Elected to 9th Lok Sabha
1989-91 Member, Committee on Public Accounts
1989-97 Member, National Council, Janata Dal
1996 Re-elected to 11th Lok Sabha (2nd term)
June-July 1996 Union Minister of State, Home Affairs
1996-98 Member, Standing Committee for Home Affairs
Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs
Member, Parliamentary Committee on Wakf Board
General Secretary, Rashtriya Janata Dal
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (3rd term)
1998-99 Member, Standing Committee on Railways
Member, Railway Convention Committee
Member, Consultative Committee, Ministry of Tourism
February 2000 Member, Bihar Legislatiev Assembly
2000-2004 Minister, Housing, Government of Bihar
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (4th term)
May 2004 - 2009 Union Minister of State, Agriculture and Consumer affairs, Food & Public Distribution
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (5th term)
1 Sep. 2014 - 17 Sept. 2017 Member, Committee on Government Assurances
Member, Standing Committee on Chemicals and Fertilizers
Member, Consultative Committee, Ministry of Rural Development, Panchayati Raj and Drinking Water and Sanitation
29 Jan. 2015 - 17 Sept. 2017 Member, General Purposes Committee
17 Sept. 2017 Expired




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat