Thirteenth Lok Sabha
Members Bioprofile
Raje, Smt. Vasundhara
Constituency   : Jhalawar (Rajasthan)
Party Name     : Bharatiya Janata Party (BJP)
Email Address : vasundhara[AT]sansad[DOT]nic[DOT]in

 
Father's Name Late Shri Jivajirao Scindia
Mother's Name Rajmata Vijaya Raje Scindia
Date of Birth 08 Mar 1953
Place of Birth Bombay (now Mumbai) (Maharashtra)
Marital Status Married
Date of Marriage 17 Nov 1972
Spouse's Name Shri Hemant Singh
No. of Sons 1
Educational
Qualifications
B.A. (Hons.) (Economics and Political Science)
Educated at Sophia College, Bombay University, Mumbai (Maharashtra)
Profession Social Worker
Permanent Address
Pratap Chowk,
Jalawar, Rajasthan
Present Address
1, Sunehari Bagh Road,
New Delhi - 110011
(011) 23010724
Positions Held
1984 onwards Member, National Executive, Bharatiya Janata Party (B.J.P.)
1985-89 Member, Rajasthan Legislative Assembly
Vice-President, Yuva Morcha B.J.P., Rajasthan (for two years)
1987 onwards Vice-President, B.J.P., Rajasthan
1989 Elected to 9th Lok Sabha
1990-91 Member, Library Committee
Member, Consultative Committee, Ministries of Commerce and Tourism
1991 Re-elected to 10th Lok Sabha (2nd term)
1991-96 Member, Consultative Committees, Ministries of Power, Science and Technology, Environment and Tourism
1996 Re-elected to 11th Lok Sabha (3rd term)
1996-97 Member, Committee on Science and Technology, Environment and Forests
Member, Consultative Committees, Ministries of Power, Science and Technology and Tourism
1997 onwards Joint Secretary, B.J.P. Parliamentary Party
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (4th term)
1998-99 Union Minister of State, External Affairs
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (5th term) ( Resigned from Lok Sabha seat on 18.12.2003)
13 Oct. 1999- 31 Aug. 2001 Union Minister of State (Independent Charge), Small Scale Industries and Agro & Rural Industries; Department of Personnel and Training; Department of Pensions and Pensioners` Welfare in the Ministry of Personnel, Public Grievances and Pensions; Department of Atomic Energy and Department of Space
1 Sept. 2001- 1 Nov. 2001 Union Minister of State, Small Scale Industries; Personnel, Training, Pensions, Administrative Reforms & Public Grievances; Department of Atomic Energy; and Department of Space (Independent Charge)
2 Nov. 2001- 29 Jan. 2003 Union Minister of State, Small Scale Industries; Personnel, Training, Pensions, Administrative Reforms & Public Grievances; Planning; Department of Atomic Energy; and Department of Space (Independent Charge)


 
 
 
 
Favourite Pastime and Recreation
Reading, music and gardening
 
 
Countries Visited
Widely travelled
 


Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat