Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1991 Elected to 10th Lok Sabha
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (2nd term)
2007 Member, Committee on Agriculture
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
6 Aug. 2009 Member, Committee on Estimates
21 Aug. 2009 Member, Indian Council of Agricultural Research (I.C.A.R)
31 Aug. 2009 Member, Committee on Water Resources
16 Sep.2010 Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum & Natural Gas
23 Sep. 2009 Member, Committee on Government Assurances
28 Oct. 2012 Union Minister State, Railways




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat