Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1974,1977,1985 & 1989 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly (four terms)
1990-91 Cabinet Minister, Govt. of Uttar Pradesh
1993 - 94 General-Secretary, Samajwadi Party , Uttar Pradesh
1996 Elected to 11th Lok Sabha
Member, Committee on Human Resource Development
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (2nd term)
Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice
Member, Consultative Committee, Ministry of Commerce
1998 -99 Member, Committee on Urban and Rural Development and its Sub Committee-I on Urban Affairs and Employment
Member, Joint Committee on the functioning of Wakf Boards
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (3rd term)
Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law and Justice
15 Apr. 2009 Resigned on 15 April, 2009
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (4th term)
31 Aug. 2009 Member, Committee on Labour
Member, Consultative Committee, Ministry of Minority Affairs and Corporate Affairs
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (5th term)
13 Sept. 2019 - 12 Sept. 2020 Member, Standing Committee on Social Justice and Empowerment
09 Oct. 2019 onwards Member, Committee on Papers Laid on the Table
13 Sept. 2020 onwards Member, Standing Committee on Food, Consumer Affairs & Public Distribution
Member, Consultative Committee, Ministry of Minority Affairs




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat