Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1978-1981 Sarpanch, Panchayat Samiti, Manawar, Distt. Dhar, Madhya Pradesh
July 1993-May 1996 Chairman, Janapad Panchayat, Manawar
1991 onwards Representative, B.J.P. Madhya Pradesh
1992 onwards Vice-President, B.J.P. Mandal, Manawar
1996 Elected to 11th Lok Sabha
Member, Rules Committee
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (2nd term)
Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law & Justice
Member, Consultative Committee, Ministry of Agriculture, Consumer Affairs, Food and Public Distribution
5 Aug. 2007 - May 2009 Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law & Justice
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (3rd term)
13 Sept. 2019 onwards Member, Standing Committee on Social Justice and Empowerment
09 Oct. 2019 onwards Member, Rules Committee
Member, Consultative Committee, Ministry of Tribal Affairs




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat