Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1996 Elected to 11th Lok Sabha
Member, Committee on Railways
Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas
Member, Committee on External Affairs
Dec. 2003 Nominated Central Observer of East Delhi Assembly Election (December 2003) by A.I.C.C.
Executive Committee Member, Congress Parliamentary Party
2004 Re-elcted to 14th Lok Sabha (2nd term)
2004 - 2014 Member, Indian Council of Nursing (two terms)
Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas
5 Aug. 2004- May 2009 Member, Committee on Health & Family Welfare
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
31 Aug. 2009 Member, Committee on Health and Family Welfare
21 Apr. 2010 Member, Committee on Absence of Members from the sitting of the House
Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas
Co-Convener, Haryana State Parliamentary Committee
Member, India-France Parliamentary Friendship Group
Member, India-Japan Parliamentary Friendship Group
Member, Common Wealth Games City Service & Coordination Sub-Committee, 2010
Member, Forest & Environment Committee
Member, Parliamentary Network on the World Bank
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (4th term)
24 July 2019 onwards Member, Committee on Public Undertakings
Member, Central Council of Health and Family Welfare
13 Sept. 2019 onwards Member, Standing Committee on Human Resource Development
Member, Consultative Committee, Ministry of Micro, Small and Medium Enterprises




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat