Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2004 Elected to 14th Lok Sabha
Member, Standing Committee on Energy
Member, Consultative Committee, Ministry of Tribal Affairs & Development of North Eastern Region
5 Aug. 2007 Member, Standing Committee on Energy
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
27 May 2014 - 25 May 2019 Union Minister of State, Home Affairs
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (3rd term)
30 May 2019 onwards Union Minister of State (Independent Charge) Ministry of Youth Affairs and Sports; and Minister of State, Ministry of Minority Affairs




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat