Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

Member, Committee on Health & Family Welfare
2004 Elected to 14th Lok Sabha
5 Aug. 2007 Member, Committee on Health & Family Welfare
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
31 Aug. 2009 Member, Committee on Agriculture
2009 Member, Private Members Bill and Legislations
Member, Hindi Salahkar Samiti
5 Jul. 2010 Member, Indian Council on World Affairs
1 May 2011 Member, Committee on Public Undertakings
31 Aug. 2011 Member, Committee on Defence




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat