Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1999 Elected to 13th Lok Sabha
Member, Committee on Information Technoloty
Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
Member, Committee on Subordnate Legislation
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 2nd term)
5 Aug. 2004 Member, Committee on Human Resource Development
1 Aug. 2007 Member, Committee on Estimates
5 Aug. 2007 Member, Committee on Information Technology
7 Aug. 2007 Member, Committee on MPLADS
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
6 Aug. 2009 Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes (2009-2010)
31 Aug. 2009 Member, Committee on Information Technology
7 Oct. 2009 Member, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat