Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2004 Elected to 14th Lok Sabha
5 Aug. 2004, 2006 and 2007 Member, Committee on Science & Technology, Environment & Forests
7 Aug. 2004, 2006 and 2007 Member, Committee on Government Assurances
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
6 Aug. 2009 Member, Committee on Public Accounts
31 Aug. 2009 Chairman, Committee on Petroleum and Natural Gas
16 Sep. 2009 Member, Consultative Committee, Ministry of Law & justice
19 Oct. 2009 Member, Committee on General Purposes
1 May 2010 Member, Committee on Public Accounts




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat