Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2004 Elected to 14th Lok Sabha
2004-2009 Member, Committee on Urban Development
Member, Committee on Provision of Computers to Member of Lok Sabha , Offices of Political Parties and Officers of Lok Sabha Secretariat
16 Jan. 2007 Member, Committee on External Affairs
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
6 Aug. 2009 Member, Committee on Public Undertakings
31 Aug. 2009 Member, Committee on Home Affairs
Member, Consultative Committee for External Affairs
1 May 2010 Member, Committee on Public Undertakings
19 Feb. 2014 Resigned from 15th Lok Sabha




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat