Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2004 Elected to 14th Lok Sabha
Member, Committee on Subordinate Legislation
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
Member, Consultative Committee, Ministry of Defence (Permanent Invitee)
Member, Committee on Estimates
Member, Committee on External & NRI Affairs
5 Aug. 2007 to May 2009 Member, Committee on External Affairs
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
31 Aug. 2009 Member, Committee on Human Resource Development
23 Sep. 2009 Member, Committee on Subordinate Legislation




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat