Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1992 General Secretary, Gujarat Pradesh Congress Committee
1995-2004 Member, Gujarat Legislative Assembly (three terms)
2003-2004 Deputy Leader, Opposition, Gujarat Legislative Assembly
2004 Elected to 14th Lok Sabha
2004-2006 Secretary, All India Congress Committee (AICC)
2006-2008 President, Gujarat Pradesh Congress Committee
Member, Committee on Commerce
Member, Joint Committee on Offices of Profit
1 May 2008 Member, Committee on Public Undertakings
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
28 May 2009 - 18 Jan 2011 Union Minister of State, Power
19 Jan 2011 -28 Oct. 2012 Union Minister of State, Railways
28 Oct. 2012 Union Minister of State (Independent Charge), Drinking Water and Sanitation




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat