Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2004 Elected to 14th Lok Sabha
5 Aug. 2004 Member, Committee on Home Affairs
Convenor, Home Sub-Committee on Modernisation of Prison Administration
Convenor, Parliamentary Forum on Youth
Member, Consultative Committee, Ministry of Defence
16 Dec. 2004 Member, Committee on Public Accounts
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Home Affairs
Member, Consultative Committee, Ministry of Defence
21 Jan. 2010 Member - Convenor, Parliamentary Forum on Children
4 May 2010 Special Invitee, Consultative Committee, Ministry of Road, Transport & Highways
Special Invitee, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
5 May 2010 Member, Committee on Public Accounts




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat