Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1996 - 2004 Member, Jammu & Kashmir Legislative Assembly (two terms)
2003 - 2004 Minister for Health & M.E., Govt. of Jammu & Kashmir
2004 Elected to 14th Lok Sabha
Member, Committee on Private Members` Bills and Resolutions
Member, Committee on Railways
5 Aug. 2007 - May 2009 Member, Committee on Railways
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
6 Aug. 2009 Member, Committee on Public Undertakings
31 Aug. 2009 Member, Committee on Railways
1 May 2010 Member, Committee on Public Undertakings




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat