Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2004 Elected to 14th Lok Sabha
5 Aug. 2004 Member, Standing Committee on Defence
Member, Consultative Committee, Ministry of Defence
7 Aug. 2006 Member, Consultative Committee, Ministry of Urban Development
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
31 Aug. 2009 Member, Committee on Information Technology
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
1 May 2010 Member, Committee on Estimates
July 2011 Union Minister of State, Communications and Information Techology
30 Oct. 2012 Union Minister of State, Shipping




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat