Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1986 Chairman, Nagar Palika, Kashipur
1989 - 1991 & 1996-2001 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly (two terms)
2004 Elected to 14th Lok Sabha
Member, Committee on Science and Technology, Environment and Forests
5 Aug. 2007 Member, Committee on Science & Technology, Environment & Forests
1 May 2008 Member, Committee on Public Undertakings
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
6 Aug. 2009 Member, Committee on Public Undertakings
31 Aug. 2009 Member, Committee on Agriculture
1 May 2010 Member, Committee, Science & Technology, Environment & Forests
Member, Committee on Sports




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat