Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1995-2004 Chairman, Ladakh Autonomous Hill Development Council
2004 Elected at 14th Lok Sabha
Member, Standing Committee on Defence
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sept. 2014 - 13 Dec. 2018 Member, Standing Committee on Defence
2 Sept. 2014 - 13 Dec. 2018 Member, Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament.
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
2 June 2016 Member, Sub-Committee of the Standing Committe on Defence
13 Dec. 2018 Resigned




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat