Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

Member, Standing Committee on Petroleum and Chemicals
Member, Consultative Committee for the Ministry of Coal
Member, Committee on Subordinate Legislation
April 2000-04 Elected to Rajya Sabha
2004 Elected to 14th Lok Sabha
Member, Committee on Public Undertakings
Member, Committee on Petroleum and Natural Gas
5 Aug. 2007 - May 2009 Member, Committee on Petroleum & Natural Gas
1 May 2008 Member, Committee on Public Accounts
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
6 Aug. 2009 Member, Committee on Public Undertakings
31 Aug. 2009 Member, Committee on Coal and Steel
23 Sep. 2009 Member, Committee of Privileges
1 May 2010 Member, Committee on Public Undertakings
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (3rd term)
20 June 2019 onwards Member, Business Advisory Committee
24 July 2019 onwards Member, Committee on Public Accounts
13 Sept. 2019 onwards Member, Standing Committee on Energy
21 Nov. 2019 onwards Member, General Purposes Committee, Lok Sabha
Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat