Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2001-2004 Member, Assam Legislative Assembly
2004 Elected to 14th Lok Sabha
Member, Committee on Commerce
Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs
5 August 2006 Member, Committee on Commerce
5 Aug. 2007 Member, Committee on Commerce
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
27 May 2014 - 9 Nov. 2014 Union Minister of State (Independent Charge) Ministry of Skill Development, Entrepreneurship, Youth Affairs and Sports
9 Nov. 2014 22 May 2016 Union Minister of State (Independent Charge) Ministry of Youth Affairs and Sports
28 May 2016 Resigned




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat