Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1985-2001 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly (five terms)
2004 Elected to 14th Lok Sabha
Member, Committee on Chemicals & Fertilizers
Member, Consultative Committee, Ministry of Railways
Member, Central Haj Committee of India
5 Aug. 2007- May 2009 Member, Committee on Chemicals & Fertilizers
12 March, 2009 Resigned on 12 March, 2009
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (2nd term)
13 Sept. 2019 onwards Member, Standing Committee on Agriculture
Member, Consultative Committee, Ministry of Railways




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat