Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2001-2006 Chairperson, Zilla Parishad, Vizianagaram
2001 Member (Nominated), Pradesh Congress Committee, Andhra Pradesh
2005 Member (Nominated), All India Congress Committee
Dec. 2006 Elected to 14th Lok Sabha in bye-election
2 Jan. 2007 Member, Standing Committee on Urban Development
Member, Consultative Committee, Ministry of Chemicals & Fertilizers
Member, Consultative Committee, Ministry of Steel
7 Aug. 2007 Member, Committee on Absence of Members from the sitting of the House
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
20 Jul. 2009 Member, Committee on Official Language, Drafting and Evidence Sub-Commitee
31 Aug. 2009 Member, Committee on Railways
Member, Consultative Committee, Ministry of Women and Child Development
22 Feb. 2010 Executive Member, Indian Parliamentary Group
10 Mar. 2010 Member, Mahatma Gandhi National Rural Employment Guarantee Act (MGNREGA) - Working Group on Specific Needs of Specific Category of Workers
26 Mar. 2010 Member, State Level Vigilance Monitoring Committee
10 Apr. 2010 Chairman, MGNREGA Sub-Committee, Working Group on Specific Needs of Specific Category
21 Jul. 2010 Chairman, India-Azerbaijan Parliamentary Friendship Group
3 Aug. 2010 Member, India-Finland Parliamentary Friendship Group
Executive Committee Member, Congress Parliamentary Party
3 May 2013 Member, Committee on Welfare of Other Backward Classes (OBCs)




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat