Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

10 Jul. 2007 Elected to 14th Lok Sabha in bye-election
1 May 2008 Member, Committee on Public Accounts
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)
2009 - 18 Jan 2011 Union Minister of State, Heavy Industries and Public Enterprises
19 Jan 2011 - 19 July 2011 Union Minister of State, Agriculture and Food Processing Industries
3 May 2013 Member, Committee on Welfare of Other Backward Classes (OBCs)




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat