Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

May 2008 Elected to 14th Lok Sabha in bye-election
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term).
2009 - 27 Oct. 2012 Union Minister of State, Rural Development
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (3rd term)
13 Sept. 2019 onwards Member, Standing Committee on Water Resources
01 Oct. 2019 onwards Member, Indian Council of World Affairs (ICWA)
Member, Consultative Committee, Ministry of Environment, Forest & Climate Change




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat