Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1994-96 Member, Gujarat Legislative Assembly
Deputy Minister, Government of Gujarat
1998 Elected to 12th Lok Sabha
1998-99 Member, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme
Member, Consultative Committee, Ministry of Social Justice and Empowerment
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (2nd term)
1999-2000 Member, Standing Committee on Labour and Welfare
Member, Committee on Private Members` Bills and Resolutions
Member, Consultative Committee, Ministry of Rural Development
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (3rd term)
Member, Standing Committee on Chemicals and Fertilizers
Member, Committee on Petitions
5 Aug. 2007 Member, Standing Committee on Chemicals & Fertilizers
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (4th term)
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Science & Technology, Environment & Forests
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (5th term)
27 May 2014 - 5 July 2016 Union Minister of State, Ministry of Tribal Affairs
1 Sept. 2017 - 25 May 2019 Member, Committee on Social Justice and Empowerment
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (6th term)
13 Sept. 2019 onwards Member, Standing Committee on Commerce
Member, Consultative Committee, Ministry of Culture and Tourism




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat