Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1999 Elected to 13th Lok Sabha
1999-2000 Member, Standing Committee on Petroleum and Chemicals
2000-2004 Member, Consultative Committee, Mines and Minerals
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha ( 2nd term)
Leader, BSP Parliamentary Party, Lok Sabha
Chairman, Committee on Absence of Members from the Sittings of the House
Member, Standing Committee on Petroleum and Natural Gas
Member, Committee on Public Undertakings
Member, Committee on Provision of Computers for MPs, Offices of Parties, Officers of Lok Sabha Secretariat
Member, Railway Convention Committee
Member, General Purposes Committee
7 Aug. 2006 Chairman, Committee on Absence of Members from the Sittings of the House
-- Member,Parliamentary Forum on Water Conservation & Management
5 Aug. 2007 Member, Standing Committee on Defence
1 May 2008 Member, Committee on Public Undertakings
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
14 Aug. 2014 - 30 April 2017 Member, Committee on Estimates
1 Sep. 2014 - 25 May 2019 Member, Standing Committee on Petroleum and Natural Gas
Member, Consultative Committee, Ministry of Coal
3 July 2015 Member, Sub Committee-II, Committee on Estimates
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (4th term)
31 July 2019 onwards Member, Committee on Welfare of Other Backward Classes
13 Sept. 2019 onwards Member, Standing Committee on Finance
Member, Consultative Committee, Ministry of Heavy Industries and Public Enterprises




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat