Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1984-86 Joint Secretary, Pradesh Congress Committee (PCC), Haryana
1987 Organising Secretary, P.C.C., Haryana for one year
1988-89 Minister, Local-Self Government (Independent Charge), Government of Haryana for six months
1991 Elected to 10th Lok Sabha
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (2nd term)
1999-2000 Member, Committee on Railways
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (3rd term)
Member, Committee on Urban Development
Member, Committee on Papers Laid on the Table
5 Aug. 2007 Member, Committee on Urban Development
7 Aug. 2008- May 2009 Member, Committee on Papers Laid on the Table
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (4th term)
31 Aug. 2009 Member, Committee on Transport, Tourism and Culture
23 Sep. 2009 Member, Committee on Government Assurances




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat