Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

2001 Elected to 13th Lok Sabha (elected in bye-election)
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 2nd term)
Member, Comittee on Estimates
Member, Consultative Committee, Ministry of Railways
1 May 2008 Member, Committee on Estimates
5 Aug. 2007 Member, Committee on Agriculture
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
6 Aug. 2009 Member, Committee on Estimates
31 Aug. 2009 Member, Standing Committee on Agriculture
23 Sep. 2009 Member, Committee on Private Members` Bills and Resolutions
1 May 2010 Member, Committee on Estimates
2010 Convenor & Member, Parliamentary Forum on Water Conservation & Management




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat