Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1978-80 and 1983-87 Chairman, Municipal Council, Shahpur, Distt. Khandwa
1985-96 Member, Madhya Pradesh Legislative Assembly
1996 Elected to 11th Lok Sabha
1996-97 Member, Standing Committee on Commerce
Member, Consultative Committee, Ministry of Textiles
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (2nd term)
1998-99 Member, Standing Committee on Agriculture
Member, Consultative Committee, Ministry of Petroleum and Natural Gas
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (3rd term)
1999-2000 Member, Committee on Petitions
Member, Standing Committee on Commerce
Member, Joint Committee on Offices of Profit
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 4th term)
Member, Standing Committee on Energy
Member, Committee on Petitions
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (5th term)
14 Aug. 2014 - 30 April 2016 Member, Committee on Public Undertakings
1 Sep. 2014 - 25 May 2019 Member, Standing Committee on Health and Family Welfare
Member, Consultative Committee, Ministry of Water Resources, River Development and Ganga Rejuvenation
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (6th term)
24 July 2019 onwards Member, Committee on Estimates
13 Sept. 2019 onwards Member, Standing Committee on Water Resources
Member, Consultative Committee, Ministry of Power and Ministry of New and Renewable Energy




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat