Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1999 Elected to 13th Lok Sabha
1999-2000 Member, Committee on Communications
July 2002 - Jan. 2003 Union Minister of State, Agro & Rural Industries
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (2nd term)
Member, Committee on Absence of Members from the sittings of the House
5 Aug. 2007 Member, Committee on Information Technology
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
31 Aug. 2009 Member, Committee on Information Technology




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat