Fourteenth Lok Sabha
Members Bioprofile

1996-99 Member, West Bengal Legislative Assembly
1999 Elected to 13th Lok Sabha
Member, Committee to Review the Rate of Dividend Payable by the Railway Undertaking to the General Revenues
Member, Railway Convention Committee
1999 - 2000 Member, Standing Committee on Information Technology
1999-2004 Member, Standing Committee on Railways
2000 - 2004 Member, Consultative Committee, Ministry of External Affairs
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (2nd term)
Member, Committee on Estimates
Member, Standing Committee on Transport, Tourism and Culture
Member, Consultative Committee, Ministry of External Affairs
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
2009 - 2012 Member, Standing Committee on Defence
Member, Joint Parliamentary Committee
Member, Standing Committee on Energy
Member, Committee on Estimates
Member, Consultative Committee, Ministry of External Affairs
Member, Consultative Committee, Ministry of Food Processing
2012 - 2014 Union Minister of State, Railways
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (4th term)
1 Sep. 2014 - 25 May 2019 Member, Standing Committee on Home Affairs
2 Sep. 2014 - 25 May 2019 Member, Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament.
Member, Consultative Committee, Ministry of Water Resources, River Development and Ganga Rejuvenation
May, 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (5th term)
24 July 2019 onwards Chairperson, Committee on Public Accounts
13 Sept. 2019 onwards Member, Standing Committee on Home Affairs
21 Nov. 2019 onwards Member, General Purposes Committee, Lok Sabha
Member, Consultative Committee, Ministry of Defence




Developed and Hosted by National Informatics Centre (NIC)
Content on this website is published, managed & maintained by Software Unit, Computer (HW & SW) Management. Branch, Lok Sabha Secretariat