9th Lok Sabha
Members Bioprofile

DINESH SINGH, SHRI, B.A., [Congress (I)—Uttar Pradesh, Pratapgarh, 1989]:  s. of Late Raja Avadhesh Singh; b. at Kalakankar, Pratapgarh District, U.P., July 19, 1925; ed. at Doon School, Dehradun, U.P., Colvin College, Lucknow, Uttar Pradesh, Lucknow University; m. Rani Neelima Kumari, May 1, 1944, 6 d.; Political and Social Worker;

Public Offices held:  Union Dy. Minister, External Affairs, May 1962—January 1966; Union Minister of State, External Affairs, January 1966—March 1967; Union Minister, Commerce, March 1967—February 1969, June 1988—December 1989; Union Minister, External Affairs, February 1969—June 70; Union Minister, Industrial Development & Internal Trade, June 1970—March 1971; Union Minister, Water Resources, February 1988—June 1988.

Previous Association with Political Parties:  Member, CWC, 1969—71;

Previous Membership:  Second Lok Sabha, 1957—62; Third Lok Sabha, 1962—67; Fourth Lok Sabha, 1967—70; Fifth Lok Sabha, 1971—77; Eigth Lok Sabha, 1984—89; Rajya Sabha, 1977—82;

Committee Experience:  Member, Estimates Committee, Second Lok Sabha; Member, Consultative Committee, Ministry of External Affairs, 1990, and Consultative Committee, constituted under the 'Punjab State Legislature (Delegation of Powers) Act, 1987' January 29, 1990;

Favourite Pastime and Recreation:  Wildlife Photography;

Publications:  'Towards New Horizon', 'India & the Changing Asian Scene'; Chief Editor, The Weekly Round Table';

Delegation to Foreign Countries:  Leader/Member of Indian Delegation to various international organisations such as FAO, ECAFE, ECOSOC, UN General Assembly and GATT, President of UNCTAD-II;

Travels Abroad:  Widely travelled;

Special Interests:  Economic affairs and foreign affairs;

Sports and Clubs:  Member, Cricket Club of India, Bombay and Delhi; Member, Gymkhana Club, New Delhi and Delhi Golf Club, New Delhi;

Social Activities:  President, H.R. Trust, Kalakankar (UP); President, Raja Avadhesh Singh Memorial Educational Society, Kalakankar, UP; Member, Bharat Krishak Samaj;

Other Information:  President, International Management Institute, India; Member, India International Centre, Indian Council for Child Welfare and Bharatiya Natya Sangh; President, Indian Council for South-Asian Cooperation; General Secretary and Later Vice-President, Citizens' Central Council, India;

Permanent Address:  Raja Bhavan, Kalakankar, Distt. Pratapgarh, Uttar Pradesh.